İş hayatında verimli çalışma yöntemleri

iş hayatında verimli çalışma yöntemleri
Sadece beş adımda iş hayatınızda huzur, mutluluk, takdir, verim ve performans açısından hayallerinize ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Yaşamınızı sürdürmek için paraya, bunun için de düzenli gelir getiren bir işe ihtiyacınız var. Ancak bazen iş hayatında istenmeyen durumlar meydana gelebiliyor. Patrondan iş arkadaşlarına, yoğun çalışma ortamından anlayışsız müşterilere kadar birçok etken, kişiyi yaptığı işten soğutabiliyor. Oysa basit ama etkili
birkaç adım atarak bu durumu lehinize çevirebilirsiniz…

İŞ YÜKÜNÜZDEN ŞİKAYET ETMEYİN

Güvenilebilir, istekli kişilere genellikle fazladan görev verilir. Bu gurur verici olsa da işin sonunu asla görememek, kişiyi kısa vadede başarı duygusundan yoksun bırakır. Sonuçta, gelecek günlerde tükenmişlik
sendromuna yakalanmak kaçınılmaz olur.
Bu durumu tersine çevirmek için hedefe odaklanmak gerekir.
Örneğin; organize olmanın, iş yükünüz kontrol edilebilir olduğunda önceliklerinizi sıralamayı kolaylaştıracağını unutmayın. Üzerinde çalıştığınız projeden bunaldığınızda diğer işler birikirken, sadece günlük krizlerle baş etmek veya telefonlara, e-postalara cevap vermekle uğraşmayın. Bu tür durumlarda akılcı bir plan yaparak, dengeleri değiştirin.
Böylece iş yığınınızı proaktif ve hedef odaklı hale getirin.

PATRONUN, ÇALIŞKANLARI SEVDİĞİNİ UNUTMAYIN

Belki işvereninizden ya da yöneticinizden şikayetçi olabilirsiniz ama unutmayın ki bu sorunu çözmenin yolu işten ayrılmak değil. Yapmanız gereken, içinde bulunduğunuz durumu doğru yönetebilmek! Gelin, mükemmeliyete ulaşmayı deneyin.
Patronunuz size işlerin nasıl gittiğini sorduğunda ne hissettiğinizi değil, işe ne kazandırdığınızı bilmek ister. Yaptıklarınız hakkında onu bilgilendirmezseniz de elde ettiğiniz başarıdan patronunuz haberdar olmaz. Dolayısıyla kendiniz hakkında konuşabileceğiniz bu tür fırsatları kaçırmamaya çalışın.

İŞ ARKADAŞLARINIZI ANALİZ EDİN

Aslına bakarsanız, yaşamımız boyunca ailemizden çok iş arkadaşlarımızla bir arada oluyoruz. Ama bu grupta her türden insan bulunabiliyor. Bir an için düşünün, sizin gününüzü hangi tipler mahvediyor? Dırdırcılar mı, melek yüzlü şeytanlar mı, yoksa dedikoducular mı? Sürekli söylenen, şikayet eden kişilerden uzak durun. Yaydıkları negatif enerjiyle sizi de olumsuzluk girdabına çekmelerine izin vermeyin. Yüzünüze gülüp, arkanızdan iş çeviren birinin varlığını hissettiğinizde arkanıza bakmadan oradan uzaklaşın. Tüm iş yaşamınız boyunca böyle kişilerle karşı karşıya gelme ihtimaliniz var. İyisi mi siz, yol yakınken aranıza bir set çekin.

ÇAY-KAHVE MOLALARININ VAZGEÇİLMEZ EŞLİKÇİSİDİR DEDİKODU! OYSA UZMANLARA GÖRE; OFİSTE DEDİKODU YAPMAK. İŞİNİZ İÇİN HARCAMANIZ GEREKEN ENERJİYİ BİTİRİYOR.

DİKKAT!

İŞ YERİNDE HUZURLU OLMAK İÇİN BU
DÖRT KURALI ASLA UNUTMAYIN.
• STRESİ YENİN.
ZAMANINIZI KONTROL EDİN.
• HEDEFLERİNİZE ODAKLANIN.
• MUTLU OLUN.

STRESE YENİLMEYİN

Kendini kontrollü hissetmek; baskının pozitif güç mü, yoksa stres kaynağı mı olduğunu belirleyen en önemli faktör.
Belki iş yükünüzü değil ama onu nasıl çözümleyebileceğinizi kontrol edebilirsiniz. Zaman en kıymetli hazine ama bunu nasıl değerlendireceğimiz bizim elimizde. Yapılan çalışmalara göre, gün içinde en yüksek verimde çalışılan süre iki-üç saatle sınırlı. Enerjinizin
zirve yaptığı bu dönemde kendinizi doğru programlamak ise hedefinize ulaşmada büyük önem taşır. Ancak dikkatli olun ve bu süreyi e-postalarınızı cevaplayarak harcamamaya özen gösterin.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Sabah mesaiye başlarken, iş çıkışı arkadaşlarınızla buluşma planı yapmanıza rağmen yoğunluktan son dakikada iptal ediyor musunuz? Siz sürekli mesaiye kalarak iyi bir eleman olduğunuzu düşünmeye devam edin ama bilim aksini söylüyor! Verimli çalışma mesai ile değil, düzenli çalışma saatlerine bağlı kalan kişilerde daha yüksek oluyor.
Çok fazla sorumluluk üstlenmek de zamanı iktisadi kullanmayı engelliyor. Çünkü farklı görevler arasında gidip gelmek verimliliği düşürdüğü gibi, kişinin üzerindeki stres, gerginlik ve baskıyı da artırıyor. Bunun yerine her seferinde tek bir işe odaklanın. Anda kalın ve her ne yapıyorsanız, bütün dikkatinizi o işe verin. Sonra diğerine geçin. Yapmanız gereken her şeyi aynı anda düşünmemeye çalışın. Bunun sizi panikletmekten başka bir işe yaramayacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir