Dünyaca ünlü en ilginç festivaller

dünyaca ünlü ilginç festivallerDünyanın her köşesinde, mevsimleri renklendiren festivaller sınırsız eğlence sunuyor. Farklı kültürlerle hayat bulup, güzel anılar biriktirmek için binlerce insan yollara düşüyor.

ÖLÜLER GÜNÜ

 

ölüler günü

Yaşamın gerçeği ölüm

 

> Dia de Los Muertos olarak, her yıl 1 ve 2 Kasım günlerinde ölülerin anıldığı festival, Meksika başta olmak üzere ABD ve Kanada gibi bölgelerde yaşayan Latin Amerikalılar tarafından kutlanıyor. 1 Kasım’da ölü çocuklar anılırken (Küçük Meleklerin/Masumların Günü) 2 Kasım’daki ‘Ölüler Günü’nde ise yetişkinler anılır.
Meksika’da mezarlıklar o gün temizlenir, çiçelerle süslenir…

Kapılarının önüne tatlı ekmekler konulur. Ölüler için yemekler pişirilir. İnsanlar bütün gece, rengarenk giysiler ve hayalet makyajları içinde sokakalarda şarkılar söyleyerek dans ederler. Ölülere bir saygı duruşu niteliğinde olan bu festival, ölümden ve hayaletlerden korkmamayı, onlarla beraber yaşamayı alıştırma amaçlarını taşıyor.
Festival, tıpkı hayat gibi, içinde bir dram barındırsa da eğlenceli ve neşeli geçireceğiniz 2 gün vadediyor size.

SAPPORO KAR FESTİVALİ

 

Japonlar her mevsimin hakkını veriyor

 

> Japonya’nın kuzeyindeki, doğal güzellikleriyle ünlü Hokkaido adasında yer alan Sapporo’da her yıl Şubat ayında Sapporo Kar Festivali (Yuki Matsuri) düzenleniyor. Dünyanın her yerinden buz heykeltraşları ve turistlerin akınına uğrayan festivalde, buzdan dev heykeller yapılıyor. Festival kapsamında ayrıca müzik ve dans gösterileri de gerçekleşiyor. Heykeller şehir merkezindeki Odori Park, Tsu Dome ve Susukino ana caddesinde sergileniyor.

VENEDİK KARNAVALI

 

venedik karnavalı

Yüzen şehirde maskeler altında bir festival

 

> Yüzen şehir Venedik’te yüzyıllardır süregelen karnavalda, dünyanın dört bir yanından gelen onbinlerce kişi, birbirinden göz alıcı kostüm ve maskelerle sokakları renklendiriyor. Karnavalın geçmişi 1268 yılına, Avrupa’nın veba salgınından kurtuluşuna dayanıyor. Bir dönem yasaklanan festival, 1979 tarihinden itibaren yeniden kutlanmaya başlamış. Kanalları, gondolları, sarayları ile İtalya’nın en romantik şehri Venedik, festival boyunca sınırsız eğlence vadediyor.

PINGXI FENER FESTİVALİ

 

PINGXI FENER FESTİVALİ

Dilekler göğe yükseliyor

 

> Fener Bayramı, Tayvan’ın Pingxi kasabasında her yıl coşkuyla kutlanıyor. Dünyanın en büyük fener festivalinde, dilek tutarak gökyüzüne bırakılan fenerler geceyi aydınlatıyor. İnsanlar dünyanın dört bir yanından bu ışık şölenine şahit olmak için Tayvan’a akın ediyor. Festivalin kökenleri ise 2 bin yıl öncesine dayanıyor.
Xing Hanedanı döneminde, sık sık suç çeteleri köylere baskınlar yapıyormış. Köy gözetmenlerinin ateş balonları uçurması, sığınan halka güvende olduklarını söyleme yoluymuş… Tepeden yükselen ışıklı balonları gören halk, sığındıkları yerden çıkarak, eve geri dönüyormuş. Yolunuz düşerse siz de Pingxi’de satın aldığınız fenere dileğinizi yazıp göklere bırakabilirsiniz. ‘Çin Yeni Yılı’na göre günlerinin her yıl değiştiği festival önümüzdeki sene Mart ayında gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir