Sağlıklı yaşama kapı aralayan yoga nasıl bir trende dönüştü?

trend yoga pozisyonları ve yoga faydaları

Sosyal medyanın yeni çılgınlığı kollarının üstünde, baş üstü durarak vücudunun ne kadar esnek olduğunu göstermek. Bunun için sıkı yoga egzersizleri yapmak gerekiyor. Peki bu insanlar neden
amuda kalkıyor? Neden bu hareketleri yapmak moda oldu? Sağlıklı yaşama kapı aralayan yoga nasıl bir trende dönüştü?
Dönüşmesi iyi mi oldu, evet harika oldu! insanlar doğayla bütünleşiyor, su olup akıyor, kalıplarından kurtularak çağlıyorlar.
İnsanoğluna teknoloji yeni hastalıklar armağan ediyor. Ofis hayatında çalışanlar zamanının çoğunu bilgisayar başında oturarak geçiriyor.
Hareketsizlik birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Yoga bedensel hareketlerin yanında meditasyonu da
içerdiğinden zihin sağlığı için de oldukça faydalı. Artık her yerde gördüğümüz, baş üstü durma hareketinin ismi ise ‘sirsasana’. Kolay bir hareket olmasına rağmen, insanların bunu yapabildiğini gösterme merakının nedeni, başlangıç seviyesini geçtikten hemen bir sonraki evrede yapılabilen bir hareket olması.

Yoganın yararları neler?

Esnek olunmasını sağlar, cildi sıkılaştırır, vücut gerilimini alır, enerjiyi arttırır, vücudun direncini yükseltir, sağlıklı uyumaya yardımcı olur, karın ve kol kaslarını güçlendirir, kambur duruşu düzeltir, denge kaybını önler, kan basıncını düşürür, kalp ve kemik sağlığına katkı sağlar, motivasyonu arttırır ve daha saymakla bitmeyen onlarca yararı var.

Tibet’in 5 hareketi

TİBET’İN GENÇLİK PINARI KİTABINDA 5 YOGA HAREKETİ ANLATILIR. YAŞLANMAYI ÖNLEYEN, BEDENİ YENİLEYEN BU 5 HAREKET HER GÜN TEKRARLANIP, SAĞLIKLI BESLENME İLE TAMAMLANDIĞINDA BEDENİ, YAŞAM BOYU BİRÇOK HASTALIKTAN KORUYABİLİYOR.

İstanbul’daki bazı yoga merkezleri:

Cihangir Yoga, Yoga Academy, Hariom Yoga Merkezi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir