Duvardan duvara dekorasyon fikirleri!

duvardan duvara dekorasyon

İnsanın yaşadığı yeri güzelleştirmesinden daha mutluluk verici ne olabilir ki! Ama hiçbir iş imkansız olmadığı gibi göründüğü kadar kolay da değildir. Dekorasyon da öyle. Hele ki son zamanların en göz alıcı trendi duvar dekorasyonu… Bu yazı dizimizde, sizlere madde madde duvar dekorasyonunda nasıl yol alabileceğinizi anlatacağız. İşte başlıyoruz!

Duvar dekorasyonuna nasıl başlanır?

. Öncelikle çarşıda pazarda her gördüğünüzü alma huyunuzdan vazgeçin. Her şey her yere yakışmaz. Anlık beğenilerle kalıcı değerler oluşturamazsınız. Fikirlerinizi sadeleştirin.
. Evinizde ya da ofisinizde hangi duvarların dekorasyona ihtiyacı olduğunu ya da tasarlamak istediğiniz duvarları belirleyin.
. Tüm odayı yeniden dekore edecekseniz işiniz daha kolay olabilir. Var olan ortamda yeni bir duvar tasarlamak isterseniz bütünlük ve uyuma özen gösterin.
. Dekorasyon, tasarım, üretim hepsi bir projedir. Amaç, beklenti ve hedeflerinizi belirleyip projenizi ve bütçenizi oluşturun.
. Tarzınızı belirleyin. Klasik, modern, minimal, maksimal, endüstriyel, country, eklektik… Duvarınız ve dekorasyonunuz sizin hayatınızın bir parçası olacak. Onu her orada gördüğünüzde mutlu olmalısınız. Tabii ki misafirleriniz de derinliğinize hayran kalmalı.
. Işık kaynağınızı öğrenin. Elbette ışık olmadan hiçbir şey olmaz. Yapay olsun doğal olsun ışığınızı ve onu nasıl kullanabileceğinizi araştırın. Geniş ve dar duvarlarda ışık ve dekorasyon ürünlerinizle sihirli ortamlara imza atabilirsiniz.
. Hayallerinizdeki renkleri duvarlarınıza taşıyın. Renklerin duygular üzerindeki etkisini mutlaka ciddiye alın. Canlı renklerden hoşlanıp pastel renklerde tonlar kullanmak istiyorsanız da üzülmeyin, uyumlu renkleri araştırın, renklerinizi seçin. (Buraya bir renk uyumu tablosu görseli konulabilir. Mimarlardan yardım alabilir miyiz?)
. Son olarak dekorasyon objelerinizi belirleyin. Bunun için çok fazla seçenek var ama siz iç sesinizi dinleyin. Duvar kağıtları, aynalar, raflar, tablolar, çerçeveler, tabaklar, sanat eserleri, grafitiler…

Geniş ve dar duvarlar için dekorasyon yaklaşımları

Geniş duvar dekorasyonu biraz zahmetli gibi görünebilir ancak size çok fazla da hareket ve hayal imkanı sunar. Geniş duvarlarda yüzlerce çerçeve, onlarca tablo ya da tabak kullanmak yerine üç boyutlu paneller ve duvar kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Geniş duvarların size sunacağı ekstra faydaları da dekorasyon fikirlerinizle birleştirebilirsiniz. Örneğin bir okuma köşesi olarak da tasarlayacağınız kitaplık, ödül ya da antikalarınızı sergileyebileceğiniz bir sergi ünitesi, ev sıcaklığını doya doya yaşatacak bir şömine ya da manzaranız eksikse renklerle içinizi açacak modern resim yaklaşımlarıyla geniş duvar dekorasyonunuzdan ekstra fayda sağlayabilirsiniz. Yine grafitiler, çarpıcı blok renkler de geniş duvarlar için tercih edilebilir.
Dar duvarlar göründüğü kadar kolay lokma olmayabilir. Yine farklı renkte duvar kağıtları ya da boyamalar elbette kullanılabilir. Yerleşim planı doğru yapılmış küçük fotoğraf ya da sergi galerileri küçük duvarlar için kolay çözümler olarak düşünülebilir. Yerine göre küçük duvarlarda da hem şık hem de fonksiyonel tasarımlar geliştirilebilir. Örneğin holde ayna ve giysi askılıkları, koridorda koleksiyon parçalarınızın yer aldığı küçük sergi alanları, mutfakta tavalarınızı asabileceğiniz kontrast bir panel gibi… Ne yaparsanız yapın kalbinizden geçenleri döktüğünüz minicik bir duvarın size sunduğu mutluluk karşısında şaşıracaksınız!

Hangi duvara ne gider?

Baştan söyleyelim, say say bitmez. Ama elbette size ilham verecek önerilerimiz var. Dekorasyon malzemelerini saymadan önce her malzeme her odaya gitmez, onu hatırlatalım. Çocuk odasında duvarlara asılmış tabaklar tehlikeli, yatak odasında yer alacak sanat duvarınız anlamsız bir galeriye dönüşebilir.

Salon duvarlarında tasarım imkanı çok

Salonunuzda duvarlarınızın da büyüklüğüne bağlı olarak tablolarınızı kullanabilirsiniz. Farklı renk yoğunluğundaki tabloları aynı renk çerçeve ile sunmak bir çözüm olabilir. Tarzınıza göre koleksiyonlarınız, geometrik kesim aynalar, taş ve ahşap gibi doğal görünümlü duvar panelleri, gezi fotoğraflarınız, raf üniteleri, aydınlatma sistemleri, duvar resimleri gibi pek çok fikirden faydalanabilirsiniz.

 

yatak odası duvarlarında sadelik ön planda
Ege Vadisi – Ankara

Yatak odası duvarlarında sadelik ön planda

Yatak odası duvar dekorasyonunda buranın tamamıyla size özel bir dünya olduğunu unutmayın. İyi bir uyku çekmek ve güne güzel başlamak için duvarlarınızdan yardım alın. Pastel tonlar, rahatlatıcı renkler ve doğadan ilham alınmış objelerin yer aldığı bir duvar stili yatak odalarınızın duvarları için ilham verici olabilir. Çiçek ve bitki motifleri, kısmi ahşap paneller (boydan boya ahşam bir duvar iç karartıcı olabilir), günışığını içeri yansıtacak aynalar ve doğanın canlandırıcı etkisini odaya taşıyan fotoğraflardan yatak odanız için faydalanabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, yatak odanızın huzurlu havasını bozmamaya dikkat edin.çocuk odalarında huzur veren duvarlar
Aydos Country – İstanbul

Çocuk ve bebek odalarında huzur veren duvarlar

Bebek ve çocuk odalarında duvar dekorasyonunda öncelik sağlık ve güvenlik olmalıdır. Çocuğunuzun sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atabilecek her türlü tasarımdan kaçının ve mobilyaları duvara sabitlemeyi unutmayın. Çocuğunuzun zihinsel gelişimine yardımcı olacak sağlıklı boyaların kullanıldığı ağaç, kuş, yıldız gibi doğayı tasvir eden duvar resimleri, aile üyeleri ya da doğum, ilk yaş vb temalarla fotoğraf galerisi, mobilyalar ile uyumlu motifli duvar kağıtları ya da bir boy cetvelini çocuk odası duvarlarında kullanabilirsiniz. Çocuk odalarında çok canlı renkler, çizgi film kahramanlarının resmedildiği duvarlar ya da oyuncak kalabalığı sandığınızın aksine çocuğunuzun hala gelişmekte olan zihinsel dünyasını olumsuz yönde etkileyebilir. O nedenle sağlıklı, doğal ve minimal yaklaşımları ve huzurlu temaları tercih edin.

duvarın mı var fikrin var

Ege Yakası – İstanbul

Duvarın mı var fikrin var!

Duvarlarınızı bir soyutlama aracı olmaktan çıkarmanın en güzel yolu dekorasyon. Evinizde ne kadar duvarınız varsa hayata açılan o kadar çok pencereniz demektir. Duvarlarınızı tamamen size özel bir hale getirerek mutluluğu ve huzuru çoğaltabilir, yatak odasından çocuk odasına, salondan ofis duvarlarına, bahçeden balkonlara kadar geniş, dar, yamuk ya da köşe duvarlarınızı ufak dokunuşlarla göz alıcı hale getirebilirsiniz. Biz de her fikre ihtiyacınız olduğunuzda yanınızda olacağız ve zaman zaman duvar dekorasyonuyla ilgili daha özgün içeriklere yer vereceğiz. Bizi takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir