Ev dekorasyon ve düzenleme fikirleri

ev dekorasyon ve düzenleme fikirleri

Dekorasyondaki tarzlar hakkında ne kadar bilgimiz var? Hangi tarz bizi yansıtıyor ve evimizin dekorasyonu hangi tarza yakın?

MİNİMAL

UYUM, RAHATLIK VE AZ EŞYA EKSENİNDE GELİŞİR.’AZ, ÇOKTUR’ FELSEFESİYLE HAREKET EDEN BU TARZDA PRATİK KULLANIM DA ÖN PLANA ÇIKAR. NÖTR VE SİYAH BEYAZ RENKLER KULLANILIR.

Art Nouveau

Bu tarz, tarihler 1890’ı gösterdiğinde Avrupa da ortaya atılır. Art Nouveau, zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desenlerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımıdır. Köklerinin Londra merkezli Arts&Crafts Hareketi’ne varan bir tarihi olduğu söylenir… Uçuşan, uzun çiçek desenli elbiseleriyle salınan kadınlar da bu tarzın modaya yansımış halidir. Temsilcileri arasında Le Corbusier, Walter Gropius, Ressam Toulouse-Lautrec ve Erte, mücevher tasarımcısı Rene lalique, mimar Charles R. Macintosh gibi isimler yer alır.

Art Deco

Art Deco 1920 – 1930 yılları arasında Fransa’da ortaya çıkan bir sanat akımı. Bu tarzın temel özellikleri; keskin yerine yuvarlatılmış köşeler, keskin dikey çizgiler, aerodinamik tasarımlardır. Kübist tablolar, Kızılderili sanatı, modern makine ve uçak dizaynı gibi. Eski Mısır, Antik Roma ve Yunan kültürlerinden de esinlenen bu akım Art Nouveau, Kübizm ve Bauhaus gibi pek çok farklı stili bir arada uygulamaya fırsat tanır. Egzotik ağaçlar, plastik laminat, krom ve çelik bu akımda en çok kullanılan materyallerdir.

Zen Stili

Bu tarzın temelinde sadelik ve huzur vardır. Hindistan kökenli bir akım olan Zen felsefesi, özünde uyum, denge ve rahatlığı konu alan bir meditasyon akımıdır.
Dekorasyona uyarlanmış hali de yalınlığı ve rahatlığı temel alır. Dekorasyonun bütün parçaları ev sahiplerine huzur ve dinginlik katmak için bir araya getirilir. Bu nedenle gereksiz ve fazla eşyalardan kaçınılır.

Neoklasik

Neoklasik tarz, Yunan ve Roma formlarından çıkar ve 1700’lerin sonundan 1800’lerin ortalarına kadar popülerliğini sürdürür. Empire ve Beidermeier tarzlarına yakındır. Neoklasik stil ev dekorasyonunda nötr renklerle birlikte gümüş varaklar, altın tonlamalar, bejler, griler ve mavileri görebilirsiniz. Mutlaka bu tarz dekorasyonda bir şömine ve sütun bulunur.

Bauhaus

1920 ve 1930’larda bir Alman tasarım okulunun ortaya çıkardığı bu akım, daha sonraki yıllarda ‘modern’ olarak anılır. Bauhaus düşüncesinin başladığı zamanlar, Almanya’nın ekonomik kalkınma hamleleriyle, Ingiltere’ye ait endüstriyel üretim şekillerini ve zanaat yöntemlerini kendi sınırlarında hayata geçirmeye başladığı zamanlara denk geliyor. Üstatların ve öğrencilerin hedefi, sanat ve endüstriyelleşme kaynaklı üretimin ayrışmasını ortadan kaldırmak, zanaatın sanatsal anlamda yeniden canlandırılmasını sağlamaktı. Bauhaus tarzı sade ve aydınlıktır. Deri, çelik borular ve plastik en çok kullanılan materyallerdir. Renkler çoğunlukla siyah, beyaz, kahverengi ve gri ağırlıktadır. Mies van der Rohe, Marcel Bruer, Charles ve Ray Eames, Alvar Alto gibi ünlü tasarımcılar bu tarzı takip etmişlerdir.

BOHEM

BOHEM TARZDA EV DEKORASYONUNDA BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ, ALAKASIZ, RENKLERİN UYUMSUZ OLDUĞU BİRÇOK PARÇAYI BİR ARADA KULLANABİLİRSİNİZ. GÖÇEBE HALKLARIN SALAŞ VE RAHAT YAŞAM TARZINDAN İLHAM ALAN BU AKIMDA DESENLER BOLCA KULLANILIR. BOHEM TARZDA, FARKLI DÖNEMLERİN STİLLERİ SANATSAL BİR ŞEKİLDE HARMANLANIR.

Farklı Country Tarzları

Country

Yöresel evlerin ve eskiyi anımsatan ilkel, kırsal öğelerin bulunduğu bu tarzda ortamlar sıcak ve huzurludur. Amerikan, İngiliz ve Fransız usulü en çok bilinen country tarzlarıdır.

EnglishCountry

Şık ama aynı zamanda sıcak bir tarzdır. Yeni ve eskiyi bir araya getirir. Kumaş ama özellikle de basma çok kullanılır. Mobilyalar rahat ve fazla doldurulmuştur. Kitap, mumlar, çiçekler, lambalar gibi her türlü ıvır zıvırı her yerde görebilirsiniz.

Provence

Provence stili Fransa’da doğmuştur… İlhamını Akdeniz kıyılarından alan bu stilde doğal dokulu kumaşlar tercih edilir… Rahatlık ve doğallık ön plandadır. Patine duvar boyaları ve mobilyalar,
tül cibinlik bulunan geniş yatakların yer aldığı stilde, zeminlerde, doğal taş ve masif ahşaplar bulunur. Pastoral yaşamı simgeleyen kır çiçekleri desenleri, geniş mutfaklar, uçuşan tüller de yine bu stilin olmazsa olmazlarıdır. Yalın avizelerin yer aldığı bu tarzda ferforje ve cam aksesuarlar da eksik olmaz.

Empire (İmparatorluk Tarzı)

19. yüzyılın ilk dönemlerinde Fransa da ortaya çıkan bu tarzın başlıca özellikleri, düz ve yuvarlak hatlar, ağır ve anıtsal eşyalardır.

İngiliz Koloni Tarzı

İngiliz Koloni tarzının popüler olmasının nedenlerinin başında tarzın sahip olduğu zarafet gelir. Dekorasyonda ahşap ağırlıklı bir kullanım olsa da ferah ve açık bir görünüm sağlar. Açık bırakılan alanlar, ince kumaşlar, oymalı mobilyalar ve açık renk duvarlar bu tarzda sıkça görülür. Bu tarzın uygulandığı yerlerde tropik aksesuarlar da göze çarpar.

Eklektik

Eklektik tarz bir ara bulucu gibidir.
Yeniyle eskiyi, lüksle mütevazıyı, gösterişli ile sade olanı bir araya getirir. Farklı kaynak, tarz ve dönemlerden parçaların birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu tarzı uygularken bilmeniz gereken püf noktalar kullanacağınız tarz sayısını 2 ya da 3’le sınırlamak ya da renk, dokuma gibi ortak bir tema bularak kullanacağınız materyaller arası bağlantı kurmaktır.

Modern

Bauhaus ile birbirlerine çok yakın olan bu tarz, süssüz, sade ve işlevseldir. Modern tarzda, klasik tarzdan farklı olarak kıvrımlı hatlardan uzak durulur. Bunun yerine daha düz hatlar tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir