Pratik bilgilerle evinizdeki işleri kolaylaştırın!

Ev işleri için pratik bilgiler

Özellikle çalışan ve büyük şehir trafiğinden özel yaşamına zaman ayıramayanlar için ev temizliği bir kabus halini alabiliyor. Hafta içi iş hayatının yorgunluğu ile içimizden hiçbir şey yapmak gelmeyince, hafta sonu ütü, bulaşık, süpürme, yer silme gibi bitmek tükenmek bilmeyen bir liste bizleri bekliyor. Öyle ki kimileri gezip tozar ve eğlenirken, izin günlerinde temizlik yapmak için kendini eve kapatmak zorunda kalanların sayısı hiç de az değil. Ama üzülmeyin, her işin bir püf noktası var. Hiçbir pratik bilgi küçük, hiçbir ev işi büyük değildir!

Kolay ev temizliğinin ilk sırrı; dağıtmamak, dağılmamak

ev temizliği püf noktaları

Filmi başa saralım… Kendi sağlığımız ve mutluluğumuz için yapmamız gereken, tek tek düşündüğümüzde birbirinden basit bu ev işleri hangi ara kabusumuz haline geldi? İşte işin sırrı burada saklı… Tek tek düşündüğümüzde birbirinden basit olan bu ev işlerinde pratikliğin ilk kuralı şüphesiz “dağıtmamak” olacaktır. Bunun için öncelikle yapmanız gereken evde kullandığınız malzemeyi hemen tekrar yerine yerleştirmek. Böylelikle ev temizlemeye başlamadan önce yapmanız gereken toparlama işleminde zamandan ve enerjiden kazanacaksınız. Aslında teknik bilgiler elbette çok önemli ancak o kadar pratik bilgiyi aklımızda tutmak da neredeyse imkansız. O nedenle biz yöntemler üzerine yoğunlaşacağız. Bu açıdan başlık başlık bu konuyu gözden geçirelim.

Ailede herkes ev temizliğinden sorumludur

ailece temizlik

İşi ne olursa olsun, ailedeki bireylerin tümü ev işlerinde sorumluluk alabilir ve almalıdır. Yalnızca anne tarafından iş yapılması diğer kişilerin evi otel gibi kullanması anlamına gelir ki bu da büyük haksızlıktır. Erkek kadın, büyük küçük kim olursa olsun, herkesin yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Evle ilgili konularda iş bölümü yapmak, işlerin ağırlığını ve süresini azaltacaktır.

Haftalık program yapın

Malum zaman program, çizelge ve proje zamanı. Bu kadar koşuşturmanın içinde uyanma saati, çocuğu okula bırakıp işe yetişmek, toplantı arasında diğer işleri organize etmek, boş vakitlerde ne yemek yapacağına karar verip, hangi sırayla pişireceğini planlamak vs derken, her anımızı programlıyoruz. Temizlikte kolaylığı yakalamak için aynı programlamayı eve de uygulamak gerekiyor. Böylece işten kaytarma ihtimallerini de minimize edersiniz.

Mutfak temizliğinde püf noktalar

mutfak temizliği püf noktaları

Evin en çok dağılan yerlerinin başında mutfaklarımız geliyor. Bir yemek yapmak için çok sayıda mutfak gerecini kirletebiliyoruz. Bıçak, tahta, rende, limon sıkacağı, kaşık, tava, kepçe… Bu liste uzayıp gidiyor. Halbuki tek yapmamız gereken kullandığımız malzemeyi tezgah üzerinden hemen kaldırmak. Anne deyimiyle “mutfakta temiz iş yapmak”. Kullandığınız gereci hemen yıkayıp yerine yerleştirebilir ya da bulaşık makinesine koyabilirsiniz. Yemekten sonra tabakları tek tek sudan geçirmek, son teknolojili bulaşık makineleri varken çok gereksiz. Yemek artıklarını kağıt havlu ile temizlemeniz yeterli. Bulaşık makinenizi de bekletmeden toparlarsanız, yeni çıkan bulaşıklar ortalıkta beklemek zorunda kalmaz.
Yemek pişirirken mutfağınızın ve evinizin havasını temiz tutmak için aspiratör kullanın. Riskli yemekler pişirirken ya da kızartma yaparken alüminyum folyo ile ocağınızın belirli kısımlarını kaplayabilirsiniz. Yemek pişirdikten sonra hemen temizlik yapmak da inatçı yağlarla savaşmaktan daha iyi ve daha pratik bir yöntem.
Mutfak dolaplarındaki sararmalar ve yağlanmalara karşı aspiratör kullanımı ise en pratik önlemlerden biri. Yağ temizlemek için en iyi çözüm zamanında müdahale etmektir. Kurumuş yağ artıkları için kimyasallar kullanmak hem mükemmel çözüm sunmayabilir hem de hem sağlıksız ve yüzeylere zarar verici olabilir. Dolap içlerinde sıkça değiştirip atabileceğiniz kaydırmazlar ya da sıklıkla yıkayabileceğiniz pamuklu kumaşlar yine işinizi kolaylaştıracaktır. Ama dolap temizliğinde en önemli nokta yerleştirmedir. Tıka basa dolu dolapların temizlenmesi ve yerleştirilmesi bütün gününüzü alabilir.

Salonda dağınıklığa karşı pratik çözümler

Mutfak kadar yağlı, salçalı bir kirden söz etmesek de evimizin salonları yşa da oturma odaları en çok dağılan kısımların başında geliyor. Ev işlerinde pratik çözümler ararken tüm aile fertlerinin desteğini almak, yine ortak yaşam alanlarının düzen ve tertibinde başrolü oynuyor. Salon dağınıklığına karşı en pratik çözüm, yatmadan önce kısa bir toparlama süresini şart koymak. Bütün akşamın bulaşığı, dergisi, kitabı yatmadan önce yatmadan önce yerlerini almalı. Koltuklar ve kırlentler düzeltilmeli ve kumandalar yerine konmalıdır. Sonra herkese tatlı rüyalar…

Banyoda hijyen şart!

Geldik en kritik konuya. Banyo ve tuvalet temizliği yalnızca görüntü anlamında değil sağlık anlamında da en önemli ev işlerinden biri. Banyo temizliğinde ve hijyenindeki en önemli ve pratik unsurlardan biri, yine temiz kullanımdan geliyor. Nem-yoğun bir alan olduğundan banyodaki havlu ve paspasların sıkça havalandırılması hem bakterilerin çoğalmasını önler hem de rahatsız kokuların oluşumunu önler. Tuvaletlerin her kullanımdan sonra fırçalanması kir tutumunu azaltır, böylece temizlikte zorlu kirlerle uğraşmazsınız. Banyo ve duşa kabinde ise en önemli nokta sabun artıklarının her duştan sonra temizlenmesi. Yine duş sonrası duş kabinin kuru bir bezle silinmesi kireç lekelerini önleyecektir. İyi bir banyo havalandırması, küf, bakteri ve kötü koku oluşumunu da önleyecektir.

Yatak odaları

yatak odası temizliği için püf noktaları

Yatak odaları, uyanık ve hareketli zamanlar dışında genellikle uyumak için kullanıldığından evin en az kirlenen bölümleridir. Sabah kalkar kalkmaz yatağı toplamak, giysileri yerine asmak ya da hemen kirliye atmak gibi basit işlemlerle süpürme ve toz alma dışında fazla işiniz kalmaz. Tabii dolap içlerini düzenli tutmak şart.

Çamaşır ve ütü de pratiklik ister

çamaşır yıkama ve ütü için püf noktaları

Çamaşır ve ütü gibi uzun zaman alacak işler için de ipucu niteliğinde önerilerimiz var elbette. Çamaşır ve ütü gününüz belli olsun ve bu takvimi aksatmayın. Çamaşır katlama ve ütü işlerinizi sevdiğiniz bir diziyi izlerken de yapabilirsiniz. Ayrıca çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra makine içinde bekletmez, düzenli bir şekilde asar ve katlarsanız, ütü ihtiyacınız da büyük ölçüde azalır.

Ev işleriyle savaşmayın

ev işlerinde dağiılmak

Genel olarak ev işinde pratik olmak, her işte olduğu gibi biriktirmemeyi, bekletmemeyi gerektiriyor. Çocuklarınıza makul ölçülerde görev dağılımı yapmayı onları çalıştırmak değil onların da gelişimine katkı sağlamak olarak görmelisiniz. Örneğin oyuncaklarını toplamak, masanın kurulumuna yardım etmek, yatağını düzeltmek gibi. Sabah ve akşam evinizi toplamak için 5 dakika ayırmak işlerinizi büyük ölçüde hafifletecektir. Her eşyanızın bir yeri olsun, ufak tefek eşyalar ve bazı giysiler için toplayıcı kutular, düzenleyiciler, askı ve raflardan mutlaka faydalanın. Konforlu ve yüksek standartlı bir yaşam aynı zamanda düzen ve temizlik demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir