Kaçırılmayacak istanbul aralık etkinlikleri

21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ

1989 yılında başlayan, yerli ve yabancı tiyatro ve dans topluluklarının izleyiciyle buluştuğu uluslararası bir etkinlik olan İstanbul Tiyatro Festivali, 2002’ye kadar her yıl, 2002‘den 2017’ye kadar da iki yıl arayla düzenlendi. Ulusal ve uluslararası, klasik ve çağdaş yorumların sunulduğu üç hafta süren festival, 2017’de yıllık seyrine geri döndü. Artık her yıl Kasım ayında, iki haftalık süreyle düzenlenen festival kapsamındaki yapımlar ve topluluklar, hem izleyiciye hem de sanat dünyasına farklı açılımlar kazandırıyor.
1997 yılından bu yana ise her yıl bir Türk ve bir yabancı sanatçıya ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ sunan İstanbul Tiyatro Festivali, eğitim projeleri, ortak yapımları ve günümüz toplumsal sorunlarına dair temalara değinen programıyla her yıl gösteri sanatları alanında ulusal ve uluslararası düzeydeki yeni yönelimleri ve çalışmaları İstanbul’a taşımaya devam ediyor.

TARİH: 13 – 26 KASIM 2017
YER: İSTANBUL

İSTANBUL KOMEDİ FESTİVALİ

Bu sene İkincisi gerçekleştirilecek olan İstanbul Komedi Festivali, uzun soluklu ve geleneksel bir yapıya zemin hazırlamanın yanı sıra komedinin her alanını kucaklayan unsurların uluslararası bir platformda oluşmasını hedefliyor.
Türkiye ve dünyadan birçok ünlü komedyenin katılımı ile gerçekleşen festival, mizah temalı sergilerden komedi show’lara, özel konuklarla yapılacak olan panellerden, komedi film gösterimlerine kadar geniş bir etkinlik yelpazesi sunuyor. Festival ustalarla birlikte genç yeteneklere şans verdiği sahne programı ile dikkat çekiyor.

TARİH: 11-18 KASIM
YER: BKM

15. İSTANBUL BİENALİ

Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek olan ‘iyi bir komşu’ başlıklı bienalde,
32 ülkeden 55 sanatçının ev, mahalle ve aidiyet kavramlarını tartışmaya açan işleri sergilenecek. 15. İstanbul Bienali, İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi daha önce de İstanbul Bienalleri’ne ev sahipliği yapan mekânların yanı sıra Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan Yoğunluk Sanatçı Atölyesi gibi konut özelliği taşıyan mekânlara yayılacak. Türkiye’den 10 sanatçının işlerinin yer alacağı bienal için 30 sanatçı yeni iş üretecek.

TARİH: 16 EYLÜL – 12 KASIM 2017
YER: İSTANBUL

BİSİKLETİN 200 YILLIK YOLCULUĞU

Bisiklet, saflığı ve çocukluğu hatırlattığı için hafızamızda hep en güzel anıları canlandırır. Bir obje olarak çocukluğumuzla temas edebilen bu aracın geçirdiği devrime şahit olmak için bu sergiye uğramanızı öneriyoruz. Sergi, dünyanın ilk örneklerini de kapsayan harika bir koleksiyonu içeriyor: Penny Farthing, Velosipet, üç tekerlekli çocuk bisikleti bunlardan bazıları. Bisikletin atalarıyla tanışmak için 30 Aralık’a kadar vaktiniz var.

TARİH: 10 TEMMUZ-30 ARALIK 2017
YER: RAHMİ KOÇ MÜZESİ/İSTANBUL

HENRI CARTIER-BRESSON ‘MANZARALAR' HENRI CARTIER-BRESSON ‘MANZARALAR’

Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson, belge fotoğrafçılığının önemli isimlerinden biriydi.
Paris’te küçük bir köyde dünyaya gelen Bresson özellikle resim konusunda akademik eğitim öncesi, birlikte çalışma fırsatı bulduğu dönemin kübik ressamlarından Andre Lhote’den etkilendi. Manzaralar sergisi, sıradan bir günde, dünyanın dört bir yanından sokaklardaki insan manzaralarını gözler önüne seriyor. 1930’lardan bu yana fotoğraf makinasıyla anı yakalayan Henri Cartier-Bresson’un çalışmaları o yılların da belgesi niteliğinde. Fotoğraf sanatına ‘mutlak an’ gibi bir kavramı kazandıran sanatçının farklı dönemlerden çalışmalarını bu sergide görmek mümkün.

TARİH: 15 EYLÜL-15 ARALIK 2017
YER: CERMODERN/İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir