Karlı bir yatırım için gayrimenkul satın alırken nelere dikkat etmelisiniz!

yatırım amaçlı gayrimenkul

İster çok mülkünüz olsun ister bütün birikiminiz bir avuç doldursun, gayrimenkul yatırımı yapmak mutlaka bir hazırlık gerektiriyor. Özellikle ilk kez konut sahibi olmak isteyenler, ya da yoğun emlak arzı karşısında aklı karışan yatırımcılar için artık çok değişken, çok yönlü bir dizi araştırma hesap ve karşılaştırma gerekiyor. Biraz işinizi kolaylaştırmak adına emlak yatırımı, gayrimenkul değerleme ve karlı bir yatırım konusunda sizlere yol gösterecek birkaç önerimiz olacak…

Bir Gayrimenkul Uzmanına Danışın

gayrimenkul uzmanına danışma

Gayrimenkul danışmanları sürekli piyasa takibi yaptıklarından sizin atlayabileceğiniz pek çok noktayı değerlendirebilir ve daha iyi bir yatırım yapmanıza yardımcı olabilirler.

Yatırım Yapmayı Planladığınız Bölgeyi Araştırın

emlak alımında bölge araştırması

Bölgenin sosyo-ekonomik yapısına, ulaşım imkanlarına, okul, hastane, alışveriş merkezi gibi noktalara olan mesafesine mutlaka dikkat edin. Bu şekilde bölgenin prim yapma potansiyelini de ölçmüş olursunuz.

Birikimlerinize Uygun Yatırım Yapın:

bütçeye uygun gayrimenkul yatırımı

Alacağınız konutun peşinat kısmını karşılayabiliyor musunuz, ilk konutunuzu satın alıyorsanız ve henüz topraktan giriş yaptıysanız hem konut kredisini hem de kiranızı ödeme konusunda rahatça hareket edebilecek misiniz? Başka bir kira geliriniz var mı, konut için ara ödemeler yapacaksanız bunları karşılayacak finansal gücünüz var mı, gibi soruların cevapları var mı? Konut alımı için en uygun zaman ulaşabildiğiniz zamandır. Karar verdiğinizde ertelemeyin ve kendinize iyi bir ödeme tablosu çıkarın.

Metrekare Hesabı ve Kira Çarpanı Kriterlerine Dikkat Edin

Bu konuda gayrimenkul danışmanınızdan yardım alabilirsiniz. Yatırım yapmayı düşündüğünüz bölgedeki benzer araçların metrekare fiyatlarını araştırın. Aynı şekilde evinizi satın aldığınız fiyatı, kiraya verdiğinizde kaç ayda amorti ettiğine yani kira çarpanına bakın. Kira çarpanı düşük evler daima tercih sebebidir.

Aynı Şirketin Farklı Projelerini İnceleyin

Eğer kazandıran bir yatırım yapmak istiyorsanız ve markalı bir projeden konut alacaksanız, şirketin diğer projelerini de inceleyin. İlk satış fiyatları ile proje yüzde yüz doluluk oranına eriştikten sonraki satış fiyatlarını karşılaştırın. Projede ev sahibi olanların memnuniyet oranlarına, projenin satış sonrası hizmetlerine ilişkin bilgi edinmeye çalışın. Her projede kalitesini sürdüren şirketleri tercih edin.

Aceleci Olmayın

uzun vadeli yatırım araçları

Yatırım yapmak için de yaptığınız yatırımı satmak için de acele etmeyin. Eğer aklınıza yatmayan bir durum varsa paranızın cebinizde kalması daha güvenlidir. Yine aldığınız evi satmayı düşünüyorsanız da gayrimenkulün uzun vadeli bir yatırım aracı olduğunu unutmayın.

Olmazsa Olmazlar

güvenilir gayrimenkul yatırım ortaklığı

Konut satın alırken olmazsa olmaz bazı durumları da mutlaka aklınızda bulundurun. Örneğin projenin başlangıç ve bitiş tarihi, toplam büyüklüğü, konsepti, kalitesi ve yönetmeliklere uygunluğunu sakın göz ardı etmeyin.

Son olarak gayrimenkul alımında uzun yıllardır bu işi yapan, alanında uzman köklü firmalardan konut almayı tercih edin. Daha önce birçok proje geliştirmiş, binlerce ev teslim etmiş köklü firmalar konut üretiminde tüm detayları düşünür ve herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir