Köpekle tatil hiç de zor değil

 

Köpek sahiplerinin kafasındaki en büyük soru işaretlerinden biri köpekle tatile çıkmak ve bu tatilin beraberinde getireceği zorluklar.

Köpek sahipleri için en yakın dostunu bırakıp tatile çıkmak çoğu zaman üzücü oluyor ve ne yazık ki geride bıraktığınız köpeğinizi düşünmekten tatilin keyfine varamıyorsunuz.
Ama doğru planlama ve uygun seçimlerle köpeğinizle hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça eğlenceli bir tatil geçirmek mümkün.

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR

köpekle tatile çıkmak hiç de zor değil

İnsan en yakın dostu rahat edemeyince kendi de edemiyor. Bu nedenle her şeyi planlayıp olası sorunların önüne geçmek gerekiyor. Şimdi size mutlaka yapmanız ve yanınıza almanız gerekenleri listeleyeceğiz:

VETERİNERDE KONTROL

TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE MUTLAKA VETERİNER HEKİMİNİZİ BİLGİLENDİRİN. DOSTUNUZUN TÜM AŞILARI TAM OLSA DA DOĞA İLE İÇ İÇE OLMA İHTİMALİ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN DIŞ VE İÇ PARAZİT RİSKİ HER ZAMAN VAR. AYDA BİR YAPILMASI GEREKEN DIŞ PARAZİT DAMLASININ YAPILDIĞINDAN EMİN OLUN. BİR DE FAZLA TÜYLERİN TIRAŞLANMASI BİR NEBZE OLSUN DOSTUNUZU RAHATLATACAKTIR.

KARA YOLU MU HAVA YOLU MU?

Eğer uçak ile yola çıkıyorsanız tercih edeceğiniz hava yolu firmasının evcil taşıma kurallarına dikkat etmelisiniz.
Genellikle 8 kg’a kadar köpeğinizi kabinde taşıyabiliyorsunuz, daha büyük köpekler kargo bölümünde seyahat etmek durumunda. Köpeğinizin kargo bölümünde uyutulması konusunu iyi düşünmekte fayda var. Basınç ile beraber vücut kimyasının değişmesi söz konusu, mutlaka veterineriniz ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.
Rezervasyon sırasında hava yoluna evcil hayvan ile seyahat ettiğinizi belirtmeniz gerekiyor. Aynı uçakta ikiden fazla evcil hayvan taşınamıyor. Farklı türden iki hayvan (kedi ve köpek gibi) varsa da aynı uçuşta yer alamıyorlar.
Kafes boyutu 23x40x55 cm olmalı ve kabine alınacak evcil hayvan hayvanınızın kafesi çantası ile birlikte toplam ağırlığı 8 kg’ı geçmemeli.
Elbette evcil hayvanınıza ait tüm sağlık ve aşı belgelerinin yanınızda olması şart.

YURT DIŞINI TERCİH EDERSENİZ…

Her ülkenin şartları değişmekle birlikte genel geçer dikkat edilmesi gereken maddeleri sizin için listeledik.
Köpeğin aşı karnesi veya pasaportu,
Özellikle kuduz aşısı olmak üzere tüm aşılarının yapılması ve pasaport üzerinde belirtilmesi,
Iç ve dış parazit uygulamaların seyahatten en az 10 gün önce uygulanması ve pasaporta işlenmesi,
Köpeğin üzerinde mikroçipin yer alması ve pasaportunda mikroçip numarasının bulunması,
Kuduz titrasyon testinin kuduz aşısından 1 ay sonra seyahatten 3 ay önce yapılmış olması (Çoğu Avrupa ülkesi için 90 gün şartı önemli, sorun yaşamamak için bu hazırlığa 5 ay önceden başlamak gerekebilir.)
Veteriner hekim tarafından köpeğin sağlıklı olduğuna dair rapor hazırlanması,
Seyahatten 2 ile 10 gün önce Tarım Bakanlığı’ndan hologramlı transport kağıdının alınması.

kara yoluyla seyahat

KARA YOLUYLA SEYAHAT

YOLDA MİDESİNİN HASSASLAŞMASINI ÖNLEMEK İÇİN ARABA İLE YOLCULUĞA BAŞLAMADAN YAKLAŞIK 5-6 SAAT ÖNCEYE KADAR YEMEK VERİLMEMELİ. ARAÇ İÇİ SEYAHATTE DOSTUNUZUN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN ARAÇ KÖPEK TAŞIMA KUTULARINDAN EDİNEBİLİRSİNİZ VEYA EMNİYET KEMERLİ GÖĞÜS TASMASI SİSTEMLERİNİ KULLANABİLİRSİNİZ. ÜÇ DÖRT SAATTE BİR VERECEĞİNİZ MOLALARDA İHTİYAÇLARINI GİDEREREK VE MİNİK ESNEME HAREKETLERİNİ YAPTIRARAK RAHATLAMALARINI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.

YOLCULUK BAŞLASIN!

Artık her şeyiniz tamam. Yola çıkabilirsiniz. Bu yılın en keyifli ve patili tatili sizi ve güzel dostunuzu bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir