Louvre ve Munch Müzelerinin en ünlü tabloları

Louvre müzesi

Dünyanın en ünlü müzeleri ile en bilinen eserlerini inceledik.

LOUVRE MÜZESİ

Louvre Müzesi’ni ziyaret edenler, Ortaçağ’dan 1848’e kadar Batı uygarlıkları ile çok sayıda eski uygarlığı keşfe çıkıyor. İçinde müzeyi de barındıran, on ikinci yüzyılın sonlarına uzanan büyük saray, mimaride bir ders niteliğinde dizayn edilmiş. Uzun süre iktidar koltuğu olarak kullanılan bu kraliyet evi, 1870 yılına kadar Fransız devlet başkanlarına ev sahipliğini yapmış ve Parisve Fransa tarihinin en önemli yapılarından biri. Fransız Devrimi’nden sonra ise kaderi değişir ve 1793’te müzeye dönüşür. Louvre Müzesi. Fransız ihtilâlinden sonra 1793 senesinde, Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olma unvanına sahip.

Müze içerisinde ortaçağ ile 19. yüzyıl arasındaki önemli eserler sergileniyor ve müze 8 bölümden oluşuyor. 10 Ağustos 1793’de 537 resimle açılan Louvre’da o günlerde genelde kiliseye ve soylulara ait eserler sergilenirmiş. Louvre, 1980’lerde 1,2 milyar dolara yenilendi ve 1989’da dönemin cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından görevlendirilen, Çin asıllı Amerikalı Mimar Ieoh Ming Pei tarafından müzeye 21 metrelik cam piramit bir giriş yapıldı. Bu, aslında avludaki dört piramidin en büyüğüdür.

Şehrin batısında yer alan ve 60 bin metrekareye yayılan Louvre, yılda sekiz milyon ziyaretçi ağırlıyor. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ilk sırayı çeken Fransa’nın en büyük müzesinde 35.000’e yakın eser sergileniyor. Eski Mısır Medeniyeti, Kadim Yunan, Etrüsk ve Roma, Eski Yakın Doğu Sanat Eserleri, İslam Sanatı, Dekoratif Sanatlar, Heykeller, Tablolar ve Baskılar ve Çizimler olmak üzere sekiz bölümden oluşuyor.

Mona Lisa

Mona Lisa

Müzenin en kıymetlisi ise
şüphesiz Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’sıdır. (La Gioconda) Müzeye gelen ziyaretçilerin yüzde 90’ı ise Mona Lisa’yı görmeden müzeden çıkmıyor. Her gün yaklaşık 40 bin kişi bu eseri görebilmek için müzeye akın ediyor. Müzede ‘Mona Lisa’ya gider’ okları da mevcut. Mona Lisa, İtalya’nın Floransa şehrindeki Rönesans döneminde Leonardo da Vinci tarafından kavak bir pano üzerine Sfumato tekniği ile resmedilmiş 16. yüzyıl yağlıboya portresidir.

Sabit 20 derece ısıda 3 kat camın arkasında korunan bu tablo; bir türlü çözülemeyen garip gülümsemesi ve sırlarıyla ünlü.

21 Ağustos 1911’de dünyanın en meşhur sanat eserlerinden biri olan Mona Lisa Louvre Müzesi’nden çalındı ancak 27 ay sonra bulundu. Tabloyu çalan, Vincenzo Perugia isimli İtalyan, resmi İtalya’nın Floransa şehrindeki Uffizi Galerisi’ne 100.000 dolara satmaya çalışırken yakalandı. Resmi “yurtsever bir İtalyan olduğu için” çaldığını iddia etti. Ünlü bir İtalyan’ın eserinin Fransa’da tutulmasına tahammül edemiyordu. Mona Lisa İtalya’da yapılmıştı ancak söylentiye göre, Leonardo da Vinci resmi alıp Fransa’ya, Kral 1. Francis’e 4000 altın karşılığında satmak için götürmüştü. Hırsız Perugia’nın bundan haberi var mıdır bilinmez…

Adres: Mus e du Louvre, 75058 Paris-France
Müzenin metro bağlantı yolu da var: Palais-Royal Musee du Louvre (Hat 1 ve 7)
Ziyaret için: Müze, salı günleri hariç her gün; sabah 9’dan akşam 6’ya kadar açık. Çarşamba ve Cuma günleri ise akşam 21.45’te kapanıyor.

Munch Müzesi

MUNCH MÜZESİ

Munch Müzesi, Norveç’in Oslo kentinde bulunan, Çığlık’ eseriyle üne kavuşan Norveçli ressam Edvard Munch’un hayatına ve eserlerine ithaf edilmiş bir sanat müzesidir. Dünyanın en geniş Edvard Munch eseri koleksiyonuna sahip olan müzede ayrıca zaman zaman farklı sanatçıların eserleri de sergilenerek, ortak projeler yürütülüyor.

Müze, Oslo Belediyesi tarafından yaptırılarak, 1963 yılında Edvard Munch’un 100. doğum günü etkinlikleri kapsamında kapılarını açmıştır. Munch ölmeden önce eserlerini belediyeye bağışlamıştır.
Bazı eserleri ise kız kardeşi Inger Munch tarafından bağışlanmış. 1.200 resim, 1.800 baskı, altı heykel, 500 plaka, 2240 kitap ve buna benzer eşyalar yer alır.

Edvard Munch, Modernizm’in en önemli sanatçılarından sayılır. Altmış yılı aşkın süredir aktif sanat yaşamında; 1890’larda Sembolist hareketin bir parçasıyken, 1900’lü yılların başından itibaren ekspresyonist sanatın öncüsü oldu.

Boyama, grafik sanat, çizim, heykel, fotoğraf ve film içindeki tutkulu deneyimleri ona Norveç’te ve uluslararası sanat tarihinde eşsiz bir yer tutar. Ruhsal ve duygusal konuları işlediği resimleriyle tanınmıştır.

Çığlık (Skirk)

Çığlık (Skirk)

Müzenin ve Munch’un en bilinen eseri 1893 tarihli Çığlık’tır. Resmin oriJinali 84cmx66cm boyutlarındadır.

Munch’un yaptığı dört Çığlık tablosu var. 1893’te yaptığı yağlı boya ilk versiyonu, Oslo’daki Ulusal
Galeri’de, aynı tarihteki pastel versiyonu ile 1910’daki diğer yağlı boya versiyonu aynı şehirde Munch Müzesi’nde sergileniyor. 1895’te yaptığı ve özel şahıs elinde bulunan tek pastel tablo ise 2012’de ABD’de 120 milyon dolara satılarak kısa süreliğine en pahalı sanat eseri unvanını aldı.

Munch’un günlüğünden edinilen bilgilere göre; Munch, iki arkadaşıyla yürürken kendini iyi hissetmez ve tırabzanlara yaslanır. Bu esnada gökyüzünde kızıl bir renk hakimdir, güneş batmak üzeredir… Bir an kendiyle baş başa kalan ressam, doğanın çığlığını kalbinin derinliklerinde hisseder.

Adres: Toyengata 53 0578 Oslo/Norveç
Ziyaret için: Müze her gün saat 10.00-17.00 arası açık.

Topkapı Sarayı Müzesi

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

Topkapı Sarayı mimari olarak muhteşem bir yapı olmasının yanında içinde sergilenen eserlerle de oldukça değerli bir müze. Nice efsaneye konu olmuş, dünyanın en büyük elması sayılan Kaşıkçı Elması da bu eserlerden en çok öne çıkanı.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra, 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan Saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Osmanlı hanedanın 19. yüzyılın ortalarında Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terkedilmiş olmasına rağmen önemini her zaman korumuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilen ve Cumhuriyet’in ilk müzesi olan Topkapı Sarayı Müzesi, günümüzde yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Asâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamış ve en son Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Müzedeki eserler ‘Avrupa Porselenleri, Bakır ve Tombak Mutfak Eşyaları, Çin ve Japon Porselenleri, Gümüş Eserler, Hırka-i Saadet Dairesi ve Kutsal Emanetler, İmparatorluk Hazinesi, İstanbul Cam Ve Porselenleri, Padişah Kaftanları, Kumaşlar, Halılar ve Kutsal Örtüler, Padişah Portreleri ve Resim Koleksiyonu ile Silahlar’ kategorileri altında sergilenir.

Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı Elması

Her yıl binlerce turisti müzeye çeken en önemli parça şüphesiz Kaşıkçı Elması’dır.

Elmas, 86 karattır. Elmasın en bilinen hikayelerinden birini Tarihçi Raşid şöyle anlatır:

Eğrikapı çöplüğünde yoksul bir adamın bulduğu elması üç tahta kaşık karşılığında bir kaşıkçıya satmasıyla başlar hikaye. Kaşıkçı da bir kuyumcuya 10 akçe karşılığı satar. Kuyumcunun, 10 akçe saydığı taşın daha fazla edeceğinden şüphesi yoktur.
Diğer kuyumculara götürür ve kuyumcular arasında çıkan tartışmalar sonrası elmas kuyumcubaşının eline geçer. Sadrazam Mustafa Paşa elmasa sahip olmaya çalışırken Padişah Mehmed IV bunu duyar ve bir hatı hümayunla elması Hazine-i Hümayun’a aldırır. Eğrikapı çöplüğünde bulunan taş işlenince meydana 86 karatlık nadide bir elmas çıkar. Çevresi çift sıra olacak şekilde 49 tane elmas ile süslenmiştir ve dünyada en çok bilinen 22 elmas arasındadır.

Adres: Sultanahmet, Fatih / İstanbul
Ziyaret için: Müze, Salı günleri hariç, her gün ziyarete açıktır.
Kış Sezonu: 30 Ekim – 15 Nisan arası Müze, Harem ve Aya İrini saat 09.00 – 16.45 arası ziyaret edilebilir. (Bilet gişeleri 16.00’da kapanır.)
Yaz Sezonu: 15 Nisan – 30 Ekim arası Müze, Harem ve Aya İrini saat 09.00-18.45 arası ziyaret edilebilir. (Bilet gişeleri 18.00’de kapanır.)

MODERN SANATLAR MÜZESİ

The Museum of Modern Art, Orta Manhattan, New York City’deki sanat müzesi birçok kişi tarafından dünyadaki en önemli modern sanat müzesi olarak sayılır. New York’taki Museum of Modern Art (MoMA), bütünüyle 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl sanatına ayrılmış ilk müzedir.

1929 yılında Rockefeller ailesinin kadın üyeleri, geleneksel müzelerin muhafazakar politikalarına meydan okumanın zamanının geldiğine inanarak sadece modern sanata ayrılmış bir kurum oluşturmak istedi. Müze, onların önderliğinde, Avrupa’ya ait modern sanat eserlerinin bir araya getirilmesi isteğiyle 1929 yılında kurulur. 6 kattan oluşan toplamda 59 bin metrekarelik sergi alanına sahip büyük bir binada hizmet veren müze, her yıl 2,5 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor.

İnsanların yaşadığı zamanın görsel sanatlarını anlamalarına yardımcı olmak ve New York’a ‘dünyanın en büyük modern sanat müzesi’ katabilmek amacıyla kurulan bu müze halk tarafından büyük bir heyecanla karşılandı. Devam eden 10 yıl boyunca müze üç kat art arda daha büyük geçici alanlara taşındı ve 1939’da sonunda Manhattan’ın merkezinde bulunan binada kapılarını açtı.

Resim sanatı başta olmak üzere dünyaca ünlü birçok sanatçının eserlerinin sergilendiğimüzede, haftalık ve aylık kurslar ile etkinlikler de gerçekleştiriliyor. Batı Modern Sanatı’nın en iyi koleksiyonu olarak gösterilen oldukça zengin bir koleksiyona sahip.

Van Gogh’un ‘The Starry Night’ı , Pablo Picasso’nun ‘Les Demoiselles d’Avignon’(Avignon’un Genç Kızları) eseri, Salvador Dali’nin ‘The Persistence of Memory’ (Belleğin Azmi) eseri ile Frida Kahlo’nun ünlü eseri ‘Self Portrait With Cropped Hair’ (Kesilmiş Saçlı Otoportre) bunlardan birkaçı. Modern Sanatlar Müzesi’nin zengin ve çeşitli koleksiyonu, modern sanatın en kapsamlı ve panoramik manzaralarından birini oluşturur.

Modern Sanatlar Koleksiyonu, sekiz baskı ve bir çizimden oluşan ilk hediyesinden itibaren yaklaşık 200.000 tablo, heykel, çizim, baskı, fotoğraf, medya ve performans sanatları, mimari modeller ve çizimler, tasarım nesneleri ve filmler ile büyüdü. MoMA’nın Kütüphanesi, kitaplar, sanatçı kitapları, süreli yayınlar ve 90.000’in üzerinde sanatçıya ait kapsamlı bireysel dosyalar da dahil olmak üzere 320.000’den fazla ürün barındırıyor. Müze arşivleri, MoMA’nın geçmişi ve modern ve çağdaş sanat ile ilgili birincil kaynak materyali içeriyor.

The Starry Night (Yıldızlı Geceler)

The Starry Night (Yıldızlı Gece)

MoMA’nın en öne çıkan eseri ise Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili isimlerinden Hollandalı art izlenimci ressam Vincent Van Gogh’un eseri, The Starry Night.

Van Gogh

Van Gogh, meşhur kulak kesme hadisesinden sonra geçirdiği ruhsal rahatsızlıklar sonucu bir sanatoryuma kaldırılır. Bu hastane odasının penceresi Saint-Remy-de- Provence köyüne bakar. Bütün gece manzarayı izleyen Van Gogh, manzarayı hafızasına tüm detaylarıyla işler. Saatler ilerleyip, güneş kendini gösterince de dünyanın en bilinen tablolarından biri ortaya çıkar: Yıldızlı Gece (The Starry Night)

Adres: 11 West 53 Street Manhattan/ New York/ABD
Ziyaret için: Müze her gün 10.30-5.30 arası açık. Cuma günleri ise 20.00’de kapanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir